i

    Dnes je pátek 23.2.2018. Svátek má Svatopluk

 

  

 Celkem:

 73767

 Dnes

 40

 Online

 1

 

Aktuality:

 

24. ročník Hudebních slavností - Vačkářův Zbiroh 2017

 

Fotografie ze slavností Vackáruv Zbiroh 2017

 

Program slavností 2017 ke stažení

 

Přípravy 24. ročníku hudebních slavností Vačkářův Zbiroh začaly v lednu tohoto roku a pořadatelé dolaďují připravovaný program.


Letos je program opět koncipován jako celodenní koncert, na neděli 28. 5. 2017 mezi 11. - 18. hodinou v proluce ve Zbiroze.
Uvítáme orchestry ze základních uměleckých škol ČR. Oproti minulým ročníkům bude mít ale větší časový prostor pro svá vystoupení zbirožská ZUŠka. V úvodu se představí orchestr Miniband a pěvecký sbor Mušky. Technické přestávky, které jsou nutné k výměně orchestrů na jevišti, vyplní taneční obor školy krátkými choreografiemi svých tanečnic a v průběhu odpoledne vystoupí pěvecký sbor Zbirožáček a někteří sólisté, za doprovodu žáků a učitelů ZUŠ Zbiroh.
Dalšími účinkujícími budou:
Big Band ZŠ a ZUŠ Šmeralova Karlovy Vary, dechový orchestr s mažoretkami přijede ze ZUŠ Toužim, Junior Big Band ze ZUŠ Litvínov a v neposlední řadě i jeden z orchestrů ze ZUŠ Praha.
Program je, vzhledem k repertoáru, dramaturgicky sestaven tak, aby si tzv. “přišly na své” všechny generace milovníků hudby. Od klasické “dechovky” přes nestárnoucí evergreeny až k filmovým a muzikálovým melodiím. Letošní slavnosti budou probíhat v období, kdy si připomínáme 120. výročí povýšení Zbiroha na město, a tak jako doprovodný program mohou návštěvníci Vačkářova Zbiroha zhlédnout i výstavu Sdružení výtvarníků ČR k poctě města Zbiroha v městském muzeu a multifunkčním sále MěÚ. Nezbývá než přát si, aby nás letos počasí nezaskočilo tak jako loni a v minulých letech. Všichni jste srdečně zváni, těšíme se na vás.


                                                                                  Za výkonný výbor VZ
                                                                                  Kateřina Egermaierová

 

 

ZUŠ Zbiroh

Hudební skupina vznikla na začátku školního roku 2011/2012, založila ji pí uč. Hana Chaloupková. Žáci se zde učí základům souborové hry. Pomocí jednoduchých aranží, které píší sl. uč. Eliška Chaloupková a Mgr. Petr Stratil žákům "přímo na tělo", si zvykají na své spoluhráče a také na dirigenta. V současné době tvoří Miniband příčné flétny (zobcové fétny),klarinety, saxofon, housle, kytara, basová kytara, klavír,keyboard a bicí.
Na společnou zkoušku se scházejí každý týden pod vedením pí uč. Hany a Elišky Chaloupkových.
Jednotlivé party studují pod dohledem svého učitele hlavního oboru. Soubor se prezentuje na školních akcích i na veřejných koncertech. Orchestr se v letošním školním roce zapojil do společné přípravy muzikálu Čertovská pohádka, který nastudovali žáci všech oborů ZUŠ Zbiroh a bude i součástí připravovaného ZUŠ OPEN 30.5.2017. Zúčastnil se také soutěžní přehlídky ve hře orchestrů MŠMT, kde v krajském kole získal stříbrné pásmo. Připravuje se na již tradiční vystoupení v Praze na Jakufestu, festivalu školních kapel. Příchodem nového zpěváka se část Minibandu zaměřila i na rockový žánr a utvořila novou kapelu s názvem HEART STROKE. I od nich si můžete vyposlechnout několik skladeb.
Součástí vystoupení bude i několik písniček nejmladšího sboru Mušky, který vede paní učitelka Andrea Frídová s korepetitorkou Lenkou Jandovou.
Po malé odmlce se na letošních hudebních slavnostech představí i žákyně tanečního oboru ZUŠ Zbiroh, které všem divákům nabídnou krátké taneční choreografie v programových přestávkách. Vystoupení připravila paní učitelka Kateřina Ševčíková.
ZUŠ Zbiroh připravila pro Hudební slavnosti 2017, na četná přání diváků a posluchačů, nově jednu hodinu vystoupení navíc. Uslyšíte pěvecký sbor školy Zbirožáček, opět pod taktovkou paní učitelky Andrey Frídové. K nim se připojí pan učitel Eduard Spáčil a další učitelé školy, kteří doprovodí sbor a také vybrané sólisty pěveckého oddělení.

 


ZUŠ Šmeralova Karlovy Vary

S nápadem vzniku školního jazzového Big Bandu přišel v létě 2003 známý karlovarský jazzman a pořadatel jazzového dění v Karlových Varech Milan Krajíc, který již 20 let s úspěchem vyučuje saxofony v ZŠ a ZUŠ Karlovy Vary a který zde za tuto dobuvychoval velmi nadějné jazzové muzikanty. Při vzniku velkého orchestru v září 2003 se dohodl s dalšími pedagogy školy Milanem Krajícem mladším, Miroslavem Šoltezsem a Janem Vaculou na společné práci s tímto bandem.
Značný věkový rozptyl členů od 12 do 18 let dává příležitost mladším hráčům naučit se kolektivní přesné souhře a pokročilejším pak i uplatnit svou individualitu v jazzových sólech.
Repertoarbigbandu tvoří jednak klasický swingový repertoár, ale zároveň skýtá některá původní aranžmá Milana Krajíce – cover verze autorů a interpretů soudobé populární hudby ( např. AmyWinehouse, Michael Jackson, Morcheeba atd.).
Z velkého počtu veřejných vystoupeni stojí za zmínku několikanásobné absolutní vítězství v krajské soutěži souborů základních uměleckých škol a následný postup do ústředního kola soutěže v Litvínově. Tam v červnu 07 skončil Big Band mezi nejvyspělejšími kapelami z celé republiky na třetím místě. Následovalo úspěšné zahraniční turné po Německu a Švédsku.
Atraktivnost kapely ještě zvyšuje spoluúčinkování mladých talentovaných zpěváku z líhně vynikající jazzové zpěvačky Petry Brabencové.
Big Band ZUŠ a ZŠ se hlásí hlavně k moderní jazzové éře se současnou funky – soulovou rytmikou a jazzovým stylům konce století.

 


Junior Big Band ZUŠ Litvínov

Junior Big Band ZUŠ Litvínov vznikl v roce 2002 a pod taktovkou ředitele ZUŠ Jaroslava Sochora působil 8 let, během kterých absolvoval desítky vystoupení v ČR i v zahraničí a získal opakovaně přední ocenění na prestižních soutěžích (soutěže orchestrů vyhlašované MŠMT, mezinárodní soutěž Swingin‘ Saxonia,  Zlatá nota Děčín aj.). V roce 2010 prošel tento orchestr téměř kompletní obměnou členů a pod vedením nového dirigenta Františka Krtičky působí dodnes. V posledních letech se pravidelně zúčastňuje jazzových festivalů, přehlídek a dalších kulturních akcí převážně v severočeském regionu a okolí, příležitostně i v zahraničí (např. Německo, Itálie, Maďarsko, Španělsko). Repertoár orchestru se zaměřuje zejména na jazz druhé poloviny 20. století. K největším úspěchům souboru v poslední době patří titul absolutního vítěze soutěže jazzových orchestrů ZUŠ vyhlašované MŠMT, který Junior Big Band ZUŠ Litvínov získal v červnu 2014 nebo umístění ve zlatém pásmu nejnáročnější kategorie mezinárodního soutěžního festivalu big bandů v Budapešti v listopadu 2015.

 

 

ZUŠ Mariánské Lázně a mažoretky

Dechový orchestr mladých Základní umělecké školy Frederyka Chopina v Mariánských Lázních vznikl v roce 1969. Je složen z více než 50 hudebníků, jejichž věkový průměr dosahuje 15 let. I takto mladý orchestr však vykazuje značné úspěchy – nejen doma v Mariánských Lázních a jiných místech České republiky, ale rovněž v zahraničí. Tam sklízí slávu ve většině evropských zemí; navštívil například Španělsko, Francii, Belgii, Velkou Británii, Dánsko, Norsko, Švédsko, Maďarsko, Německo, Chorvatsko, Itálii, ale také ostrov Maltu a severoafrické Tunisko.
Od roku 1973 se stala nedílnou součástí orchestru pohybová skupina 16 mažoretek. O tom, že je o oba soubory opravdový zájem, nejlépe vypovídá skutečnost, že ročně uskuteční kolem 100 společných vystoupení. Orchestr se také účastní řady festivalů a mezinárodních soutěží, ze kterých již přivezl kolem 40 diplomů a ocenění. Obrovský podíl na úspěších orchestru mají samozřejmě vedoucí obou souborů: dirigent Dechového orchestru mladých pan Josef Koreis a vedoucí skupiny mažoretek paní Eliška Sudová, kterou v roce 2010 nahradila MgA. Barbara Mikysková. V letech 2011 – 2014 byla vedoucí mažoretek MgA. Nela Výborná. V současnosti je vedoucí mažoretek Mgr. Petra Koreisová.

 

 

ZUŠ Toužim

Škola pořádá ročně desítky vystoupení a koncertů pro Toužim a okolí. Pravidelně v pololetí a na konci školního roku vždy 6 koncertů pro rodiče podle tříd, velké koncerty školy v sokolovně – vánoční a závěrečný vždy dopoledne se speciálním programem pro toužimské školy a večer pro veřejnost, dále řadu dnes již tradičních akcí jako je předvánoční koncertování na mnoha místech po Toužimi, výroční koncerty dechového orchestru, vystoupení u příležitostí stavění máje, osvobození města a u dalších příležitostí. Od roku 1993 existuje na škole Dechový orchestr, který pod vedením kapelníka pana učitele Karla Musila pořádá každoročně řadu koncertů a vystoupení a to nejen pro Toužim a okolí, ale i v zahraničí. Účastní se hudebních festivalů a soutěží a šíří dobré jméno naší školy i města Toužimi. Po řadu let již spolupracuje s dechovým orchestrem ze Sokolova.