i

    Dnes je neděle 20.1.2019. Svátek má Ilona

 

  

 Celkem:

 94210

 Dnes

 5

 Online

 1

 

Aktuality:

 

25. ročník Hudebních slavností - Vačkářův Zbiroh 2018

 

Přípravy 25. ročníku hudebních slavností Vačkářův Zbiroh začaly v lednu tohoto roku a pořadatelé dolaďují připravovaný program.

Sbory ZUŠ Zbiroh

Na naší základní umělecké škole působí dva komorní sbory - MUŠKY (přípravný sbor mladších žáků) a ZBIROŽÁČEK (starší žáci).
Pěvecké sbory vede MgA. Andrea Frídová, spolupracuje p. uč. Roman Krebs, klavírní doprovod zajišťuje p.uč. Lenka Jandová.
V současnosti sbory navštěvuje zhruba 30 stálých členů ve věku od 6 do 15 let, kteří jsou doplňováni dalšími žáky vždy na začátku školního roku. Pravidelně vystupují na koncertech a akcích školy, vernisážích, výchovných koncertech, rozsvícení vánočního stromečku a vánočních koncertech ve Zbirohu a okolí.
Každoročně se účastní hudebních slavností - Vačkářův Zbiroh a na letošním 25. ročníku doprovodí „staronový“ orchestr Free bend, který je pokračovatelem původního MiniBandu, v současnosti pod vedením p. uč. Petra Frída a jeho spolupracovníka Daniela Schmida.

Free Band

Po ukončení činnosti orchestru MiniBand v červnu loňského roku, jsme založili nový, Free bend. Většina členů Free bendu byla i členem MiniBandu, takže se dá říci, že jsme již zkušený orchestr. Naším cílem je, aby dostali šanci si zahrát v souboru všechny děti, které o to budou mít zájem, aby veškerá jejich píle směřovala k tomu zahrát si ve školním orchestru. Proto jsme nabídli spolupráci dalším žákům ZUŠ. Druhým naším cílem je přiblížit dětem a vlastně i posluchačům hudbu, která běžně není slyšet z komerčních rozhlasových stanic. Věnujeme se hudbě filmové, jazzové, swingové a máme v repertoáru i jednu skladbu pocházející z latinské Ameriky. Doufáme, že příjemná atmosféra z našich zkoušek se přenese i na naše koncerty a vy jako posluchači poznáte, že nás hudba baví.

 

 

DECHOVÝ ORCHESTR ZUŠ PŘELOUČ

Dechový orchestr ZUŠ Přelouč vznikl již v roce 1961. Od roku 2007 vede orchestr Michal Chmelař. Orchestr se od té doby rozšiřuje jak v počtu členů, tak i v nástrojovém obsazení.
Mezi největší úspěchy za posledních několik let patří zlatá pásma na prestižních mezinárodních soutěžích v Praze (2008, 2012, 2013, 2014 a 2015), Ostravě (2013), Bratislavě (2011), Hohenstein – Ersthal (2012), Leszně (2009) a Vysokém Mýtě (2010). V roce 2012, 2014 a 2017 orchestr zvítězil v soutěži Concerto Bohemia a účastnil se koncertu vítězů na Žofíně pro Českou televizi. V roce 2016 vystoupil na mezinárodní konferenci WASBE v Praze v sále České národní banky. Za posledních 10 let koncertoval v Estonsku, Francii, Itálii, Německu, Maďarsku, Bulharsku, Polsku a na Slovensku.
V závěru školního roku pořádá ZUŠ Přelouč Žesťové interpretační kurzy pro žáky ZUŠ a studenty konzervatoří. Jejich lektory jsou přední čeští interpreti a členové významných hudebních těles (České filharmonie, Pardubické komorní filharmonie, PKF,…). Každý rok začátkem června spolupořádá v Přelouči festival dechových hudeb.
V roce 2015 byla při ZUŠ Přelouč založena skupina mažoretek, kterou vede Jarmila Pavlíčková. Za krátkou dobu svého působení mažoretky vystoupily v Německu, Francii, Španělsku a Polsku. Za sebou mají celou řadu soutěžních úspěchů.

 

ZUŠ Rokycany

Big band ZUŠ Rokycany vznikl během roku 1997. Pozounista a kapelník Jan Vimr, absolvent plzeňské konzervatoře a pražské jazzové konzervatoře J. Ježka a několik nadšených lidí ze ZUŠ Rokycany se domluvili a začali hrát swingovou muziku. Jednalo se především o současné nebo bývalé žáky ZUŠ a další mladé nadšence, pro které je swingová hudba velkým koníčkem. Od jednodušších skladeb jsme se pomalu dostávali ke složitějším aranžmá a postupem času se styl Big bandu vyvinul do podoby velkých bandů první poloviny 20. století. Tomu také odpovídá repertoár, který je převážně zaměřen na skladby velikánů swingové éry - Glenna Millera, Duke Ellingtona, Counta Bassieho, Jaroslava Ježka a dalších.
Big band se stal v regionu velmi populární díky koncertům, které zdaleka nepokrývají jen území Plzeňského kraje. Náš Big band vystupoval v rámci mezinárodního bigbandového festivalu v Plzni a účastní se přehlídek po celé České Republice. Na 2. Festivalu jazzových orchestrů uměleckých škol Litvínov 2000, jsme se s velkým ohlasem umístili mezi předními Big bandy u nás a společně s ostatními, které porota vybrala, jsme natočili CD s nejlepšími skladbami festivalu.

Další úspěchy pak následovaly v rychlém sledu. Náš Big band byl pozván na 1. ročník festivalu hudby Děčínsko 2000. Ve velké konkurenci Big bandů jsme se umístili na skvělém 2. místě a od sponzora festivalu Amati Denak převzali jako cenu trubku. V roce 2002 jsme se zúčastnili několika významných akcí. Jednalo se o festival uměleckých škol v Litvínově, kde jsme opět natáčeli s nejlepšími orchestry soutěže CD s nejlepšími skladbami. Na festivalu Děčínská nota 2002 nás čekalo třetí místo mezi tanečními orchestry a jako cena příčná flétna. Jedním z největších uznání byla pro soubor možnost zahajovat svým koncertem několik ročníků plzeňského mezinárodního festivalu "Na ulici" na hlavním festivalovém pódiu na náměstí Republiky.

Častými hosty našich vystoupení jsou významní sólisté současné jazzové scény, z nichž je třeba zmínit především zpěváka Laďu Kerndla.
BigBand několikrát hostoval i v zahraničí, například na festivalu v severoněmeckém Husumu, kde si získal mezi publikem velký ohlas. Pravidelně zajíždíme koncertovat do německého Zwieselu, Greizu nebo Thumu.V roce 2016 došlo k radikálnímu omlazení celého seskupení a po delší odmlce začal soubor opět pracovat na novém programu.
Od svého vzniku pořádá Big band každoročně na podzim v Rokycanech jazzový koncert. Od roku 2008 se tak děje v rámci mezinárodního festivalu Jazz bez hranic.

 

TREMOLO

TREMOLO založil v únoru roku 2004 Dalibor Bárta z žáků a učitelů školy. Smyslem jeho vzniku bylo spojit všechny vyučované nástroje do jednoho tělesa a tím umožnit žákům pocítit radost z kolektivní hry a současně reprezentovat školu i město Třemošná. Repertoár orchestru se opírá převážně o muzikálové a filmové melodie, ale na své si přijdou i milovníci swingové hudby. Jako sólisté vystupují s orchestrem zpěváci (žáci pěveckého oddělení) a také instrumentalisté - většinou z řad členů orchestru.
První CD bylo natočeno v červenci 2006 ve studiu Acusticus v Plzni a nese název Světla ramp. (křest tohoto CD byl 28. 9. 2006 před bezbariérovým domem EXODUS ve Třemošné, CD pokřtila muzikálová zpěvačka Renata Podlipská, bývalá žačka školy)
V únoru 2007 se orchestr TREMOLO zúčastnil živého vysílání v plzeňském rozhlasu a na základě rozhlasové nahrávky vydal své druhé CD TREMOLO LIVE. Vroce 2007 orchestr získal 2. místo v celostátním kole soutěže ve hře jazzových, estrádních a tanečních orchestrů v Litvínově. V létě 2009 natočil orchestr své třetí CD Tremolo 009 v nahrávacím studiu v Dolních Bojanovicích.
Po třech letech - na jaře 2010 - se orchestr TREMOLO opět probojoval do celostátního kola soutěže jazzových orchestrů ZUŠ v Litvínově, kde tentokrát zvítězil, navíc získal další dvě zvláštní ocenění poroty: za mimořádný interpretační výkon celému orchestru a za odborné vedení orchestru Daliboru Bártovi. V létě 2012 orchestr TREMOLO koncertoval na poloostrově Pelješac a ostrově Korčula v rámci prvního zájezdu do Chorvatska. Na Vánočním koncertě 19. 12. 2012 bylo pokřtěno další CD orchestru TREMOLO natočené na přelomu října a listopadu ve spolupráci s Třemošenským pěveckým sborem ARNICOR, Dětským pěveckým sborem KVÍČALY, Žesťovým souborem ZUŠ Třemošná, sólisty a hosty - CD nese název Veselé Vánoce a podtitul Přejí ZUŠ a MĚSTO TŘEMOŠNÁ.
V pátek 13. června 2014 se orchestr TREMOLO účastnil ústředního kola Soutěžní přehlídky jazzových a ostatních orchestrů ZUŠ v Litvínově a vybojoval ZLATÉ PÁSMO s maximálním možným počtem 25 bodů - stal se tak ABSOLUTNÍM VÍTĚZEM celé soutěže. Navíc získal další dvě zvláštní ocenění poroty: za pěvecké duo v podání Petry Valešové a Miloše Novotného a za odborné vedení orchestru dirigentem Daliborem Bártou. V roce 2014 oslavil orchestr své první jubileum, ke kterému sobě i svým příznivcům nadělil již 5. CD - jmenuje se TREMOLO 2004 - 2014 a bylo pokřtěno na slavnostním koncertě 5. října 2014 v plzeňském KD Peklo. V roce 2016 se orchestr TREMOLO zúčastnil Mezinárodního festivalu mladých orchestrů ve španělském San Sebastianu.
Ve školním roce 2016/17 třemošenská hudební škola oslavila 70. výročí své existence - orchestr TREMOLO byl samozřejmě součástí oslav.
V pátek 9. června 2017 se orchestr TREMOLO opět zúčastnil ústředního kola Soutěžní přehlídky jazzových a ostatních orchestrů ZUŠ v Litvínově a obhájil své umístění z roku 2014 - opět vybojoval ZLATÉ PÁSMO s maximálním možným počtem 25 bodů a stal se tak ABSOLUTNÍM VÍTĚZEMcelé soutěže. Dirigent Dalibor Bárta navíc (taktéž opětovně) obdržel zvláštní ocenění poroty za odborné vedení orchestru!