i

    Dnes je pátek 24.3.2017. Svátek má Gabriel

 

  

 Celkem:

 51908

 Dnes

 13

 Online

 1

 

Aktuality:

 

23. ročník Hudebních slavností - Vačkářův Zbiroh 2016

 

Datum konání sobota 28. května 2016 (11,00 - 18,00 hod.) na proluce Masarykova náměstí ve Zbiroze. V případě nepříznivého počasí ve stálém kině Zbiroh.

 

Tento rok přislíbili účast následující kapely a soubory::

1. ZUŠ Zbiroh – Miniband, ESO, ZbiroŽáček

2. ZUŠ Sokolovská 54, Plzeň - Ambito Orchestr

3. ZUŠ Ilji Hurníka, Praha 2 - FeverBand

4. ZUŠ Volary - V-Band

5. ZUŠ Litvínov - North Big Band

6. Dasha a orchestr Pajky Pajk

Umělecká kvalita zvaných orchestrů je podložena účastí a jejich skvělými umístěními na celorepublikových soutěžích a přehlídkách.

 

1. ZUŠ Zbiroh – Miniband, ESO, ZbiroŽáček


Miniband
Hudební skupina vznikla na začátku školního roku 2011/2012, založila ji pí. učitelka Hana Chaloupková. Žáci se zde učí základům souborové hry. Pomocí jednoduchých aranží, které píší slečna učitelka Eliška Chaloupková a Mgr. Petr Stratil žákům "přímo na tělo", si zvykají na své spoluhráče a také na drigenta. V současné době tvoří Miniband příčné flétny (zobcové fétny), klarinety, saxofony, housle, kytary, basová kytara, klavír, keyboard a bicí. Na společnou zkoušku se scházejí každý týden pod vedením pí. učitelky Hany Chaloupkové a slečny učitelky Elišky Chaloupkové. Jednotlivé party studují pod dohledem svého učitele hlavního oboru. Soubor seprezentuje na školních akcích i na veřejných koncertech.


Orchestr ESO
Orchestr ZUŠ Zbiroh vystupující pod názvem ESO vznikl na podzim roku 2009 z iniciativy ředitelky školy. Vedení souboru se ujal Eduard Spáčil, který také začal psát první aranžmá. Publiku se ESO poprvé představilo na slavnostním koncertě ZUŠ Zbiroh v prosinci 2009. V květnu 2010 orchestr vystoupil na festivalu Vačkářův Zbiroh a na podzim téhož roku absolvoval společný koncert s orchestrem ZUŠ Třemošná. ESO v zúženém obsazení vystoupilo také na adventních koncertech. Dramaturgie orchestru vychází z hráčských možností a schopností jednotlivých členů. Stylově se orchestr orientuje na hudbu mnoha žánrů. Repertoár orchestru se pohybuje od klasiky až k jazzu.

MUŠKY (mladší žáci ) a ZBIROŽÁČEK (starší žáci )
Loňského roku se původní pěvecký sbor Zbirožáček rozdělil na tyto dva menší sborečky. Pěvecké sbory vede MgA. Andrea Frídová, korepetici zajišťuje klavíristka Lenka Jandová. Vsoučasnosti sbory navštěvuje zhruba 25 stálých členů ve věku od 6 do 14 let, kteří zpívají pro radost svou i posluchačů. Žáci pravidelně vystupují na koncertech a akcích školy, vernisážích, rozsvícení vánočního stromečku a každoročně se účastní hudební slavnosti Vačkářův Zbiroh.
Fotogalerie na www.zuszbiroh.cz

 

2. ZUŠ Sokolovská 54, Plzeň - Ambito Orchestr

Ambito Orchestr Základní umělecké školy, Plzeň, Sokolovská 54 začal zkoušet v tomto nástrojovém seskupení v listopadu roku 2014. Samotnému založení „Ambita“ předcházela dlouhá cesta, která začala v roce 2007. V té době na Základní umělecké škole vznikla malá kapela s netradičním názvem „Pogrejvačka“.
Na úplném začátku tvořilo kapelu pouze 7 členů s tímto nástrojovým obsazením:
2 klarinety, 2 akordeony, bas, trubka a bicí. Píle a vytrvalost žáků dala zanedlouho vzniknout i prvnímu CD s názvem „Pogrejvali Pogrejvači“.
Jak je patrné z nástrojového obsazení a názvu kapely, repertoár byl složen především z písní české dechové hudby. Kapela vystupovala převážně pro starší publikum nejen v Plzni.
Postupem let se začal hudební soubor rozrůstat a z původních sedmi členů se na podzim roku 2014 rozrostl do podoby velkého orchestru, který při plné síle čítá 48 muzikantů.
Tato velká proměna s sebou přinesla řadu změn. Mezi ně patří mimo jiné i možnost přípravy rozmanitějšího repertoáru, který není zaměřen pouze na jeden hudební styl, ale je možné realizovat skladby napříč všemi hudebními žánry. Další velkou změnou byla změna názvu souboru. Z původní „Pogrejvačky“ vznikl již zmíněný „Ambito Orchestr“ (Ambito = melodie).
Pod tímto názvem vystoupil orchestr poprvé 10. května 2015 v soukromém pivovaru v Letinech.

 

3. ZUŠ Ilji Hurníka, Praha 2 - FeverBand

Vznik dechového orchestru FeverBand se datuje do roku 2006, kdy se mladí a hudbou nadšení studenti ZUŠ Ilji Hurníka rozhodli ke společnému muzicírování. Název FeverBand vychází z naší oblíbené slavné skladby Fever, kde ono slovo fever v našem názvu charakterizuje zapálení pro hraní a muzicírování.
Repertoár našeho bandu obsahuje nejen jazzové standardy, ale také různé úpravy filmové hudby či rockových a popových skladeb.
Mezi úspěchy naší hudební party patří vítězství v celostátních kolech soutěže ZUŠ v letech 2010 a 2014, ale také živé natáčení v Karlínském studiu A Českého rozhlasu v roce 2009 či zájezd do Dánska v roce 2008.
Orchestr umělecký vedou Luděk Boura a Miroslav Bárta, oba učitelé ZUŠ Ilji Hurníka a členové orchestru Státní opery Praha.

 

4. ZUŠ Volary - V-Band

V-BAND ZUŠ Volary vznikl v roce 2011. Za tuto krátkou dobu se stihl vypracovat mezi nejlepší žákovské soubory v České republice.
Tuto pozici potvrdil v roce 2014 získáním zlatého pásma v celostátním kole soutěže jazzových a ostatních orchestrů Základních uměleckých škol.
Soubor má originální repertoár, který pro něj upravuje jeho umělecká vedoucí Kateřina Pavlíková. Věkový průměr členů souboru je 12,6 let.
Soutěžní repertoár vznikl ve spolupráci s dětmi - ty přišly s nápady na nové skladby, které jim Kateřina Pavlíková upravila přímo na míru.
Do soutěže Concerto Bohemia jsme se s V-BAND přihlásili, protože Concerto Bohemia považujeme za renomovanou prestižní soutěž, která dává příležitost dětem vyzkoušet si práci v profesionálním studiu a následně porovnat svůj výkon s ostatními soubory.

 

5. ZUŠ Litvínov - North Big Band

North Big Band vznikl na přelomu let 2004 - 2005 ze Studentského big bandu, který byl založen na podzim v roce 1992. Koncertoval na Jazzových festivalech v Karlových Varech, pro Jazzovou sekci ARTFORUM v Praze, na Jazzovém festivalu ve Velkých Losinách, na Jazzových hodech v Liberci, Kladně, na Bigbandových festivalech v Praze, Lanškrouně, Chrudimi, Plzni, Rokycanech, Chomutově, České Lípě, Děčíně, Kraslicích a při Jazzovém jaru v Lokti nad Ohří.
Od roku 1994 big band účinkuje v řadě evropských zemí. Swingovou a jazzovou hudbou rozdával radost posluchačům v Německu, Itálii, Španělsku, Chorvatsku, Norsku, Švýcarsku a Švédsku.
V roce 1996 natáčí na ČT 1 pro Receptář - Jablko roku ze Zahrady Čech v Litoměřicích. Na ČT 2 provádí studiovou nahrávku pro pořad Nedělní ráno s Martou Skarlandtovou. O rok později přijímá orchestr pozvání na natáčení pro německou televizní stanici MDR.Do rádia natáčí soubor živou nahrávku, jako host Big bandu Rádio Praha, který řídil Felix Slováček z hotelu Jalta. Nyní spolupracujeme s Václavem Kozlem a natáčíme pravidelně ve studiu „A“ ČRo Regina v Praze Karlíně. North Big Band je mladý soubor hrající s nadšením a elánem, který je opravdu při vystoupeních cítit a lze jej vystopovat i v reakcích publika. V roce 2002 zdolává North Big Band další pomyslný stupínek v náročnosti repertoáru uvedením uceleného díla Missa jazz, jejímž autorem je Jaromír Hnilička, trumpetista orchestru Gustava Broma a jehož premiéra byla připravena pro Svatomichaelské slavnosti v kostele sv. Michaela archanděla v Litvínově. Toto dílo dále hrál jak u nás, tak i v Německu a ve Švédsku. NBB hraje ve složení příčná flétna, kvartet trubek a pozounů, kvintet saxofonů, klavír, kytara, baskytara, bicí souprava, vibrafon a zpěvy. Od roku 2003 je součástí i vokální kvarteto 4 Voices. Pro orchestr aranžoval a byl u jeho zrodu pan Josef Malypetr. Nyní provádí veškeré úpravy kompozic pan František Krtička. Aranžmá od velikánů české swingové scény Gustava Broma, Vlado Valoviče, Felixe Slováčka, Mirko Krebse a Václava Kozla dotváří téměř profesionální tvář North Big Bandu, který se těší na koncertování na Vašich akcích, kterým dá zajisté zajímavý ráz v podobě nestárnoucí swingové a jazzové hudby v podání mladých lidí, kteří jsou při její interpretaci v podstatě profesionály.

 

6. Dasha a orchestr Pajky Pajk

Charismatická, osobitá a nezaměnitelná...
Dasha patří mezi naše nejobsazovanější muzikálové zpěvačky a herečky, je držitelkou Ceny Thálie za rok 2010 a vystupuje jako sólistka Moondance Orchestra Martina Kumžáka. Podílí se na mnoha úspěšných hudebních projektech, trvale spolupracuje s K. Gottem a dalšími hvězdami naší popové scény. Účinkovala také v řadě televizních pořadů např. TýTý, Královny popu v opeře, Robin Hood aneb Cesta ke slávě, To byl náš hit, StarDance... když hvězdy tančí.
Ve svém novém koncertním programu zpívá Dasha své oblíbené skladby všech žánrů od popu přes funky, soul až k muzikálovým melodiím. Dokonalý hudební zážitek zaručuje kromě zpěvu také výběr skvělých hudebníků, kteří Dashu doprovází. Martin Kumžák - piano, Jan Jakubec - basa, Tomáš Brožek - bicí, Pavel Plánka - perkuse, Peter Binder - kytara.